Aplikacja Toruń Porusza

Informacyjny charakter, nastawienie na funkcjonalność oraz przydatność modułów zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, a także otwartość na aktualizacje i uzupełnienia – to najważniejsze cechy miejskiej aplikacji Torunia.


W serwisie Google Play jest już do pobrania bezpłatna aplikacja miejska Torunia na urządzenia przenośne z systemem Android (tablety i smartfony).
To pierwsza z trzech wersji aplikacji – wkrótce uruchomione zostaną edycje na iOS oraz Windows Phone. Toruńską aplikację przygotowała firma Amistad sp. z o.o., która jest autorem aplikacji m.in. dla Wrocławia, Gdyni, Częstochowy, Tychów i Przemyśla.
Aplikacja sprzężona jest ze stroną miejską, dzięki czemu ma stały dostęp do bazy aktualności, informacji, wydarzeń oraz komunikatów publikowanych na www.torun.pl. Do dyspozycji użytkowników oddanych jest 7 modułów plus panoramy 360 stopni kilkudziesięciu wybranych miejsc miasta, osobisty schowek (Mój plan) oraz prognoza pogody (z dwóch serwisów Allweather.com oraz Obserwatorium Meteorologicznego WNoZi UMK). Aplikacja dostępna jest w języku polskim i angielskim. Na język angielski przez tłumacza przełożone zostały wszystkie moduły poza aktualnościami i wydarzeniami (te tłumaczone są przez automatyczny system Microsoft Translator).
Planer i rozszerzona rzeczywistość
Moduł „Mój Plan” pozwala na przechowywanie wybranych informacji w prywatnym schowku. Dzięki temu można łatwo i szybko dotrzeć do tych danych, bez potrzeby ponownego ich wyszukiwania. Do Mojego Planu można przesyłać ulubione Miejsca, Wydarzenia oraz Trasy. Osobny Planer, dotyczący tylko komunikacji miejskiej, jest dostępny w „Rozkładach jazdy”.
Przycisk „AR” dostępny w zakładkach miejsca uruchamia aparat fotograficzny w telefonie i wyświetla miejsca na ekranie. Należy ustawić telefon tak, jakbyśmy chcieli zrobić zdjęcie okolicy – telefon wyświetli na ekranie lokalizację miejsc z wybranej kategorii, znajdujących się w polu widzenia aparatu.
Mapy i pliki audio
Do miejsc opisanych w aplikacji dotrzeć można korzystając z nawigacji GPS. Wystarczy użyć przycisku „Mapa”, aby zobaczyć lokalizację miejsca na mapie i wytyczyć do niej trasę dojścia lub dojazdu, także z wykorzystaniem komunikacji miejskiej.
Przy wybranych zabytkach odsłuchać można również krótkie informacje o obiekcie, jego historii oraz przypisanych mu legendach. Ikona „Audio” znajduje się na końcu strony danego miejsca.
Aktualności
W zakładce aktualności znajdują się bieżące informacje z życia miasta przekierowane z serwisu www.torun.pl. Informacje podzielone są na kategorie (między innymi: sport, kultura, biznes), nad którymi znajduje się slider z polecanymi aktualnościami. Ikona do odświeżania znajduje się w prawym górnym rogu ekranu.
Wybierz jedną z polecanych aktualności, żeby przeczytać jej treść. Slider „Polecane” przesuwa się automatycznie, można także przesuwać go palcem. Wybierz jedną z kategorii, żeby zobaczyć listę dostępnych informacji, wybierz dowolną aktualność z listy, by przeczytać jej treść. Użyj „Podziel się” żeby przesłać informację swoim znajomym.
Kalendarz imprez
Informacje o wydarzeniach i imprezach planowanych w Toruniu również pobierane są z serwisu www.torun.pl. W bazie są dostępne informacje o wydarzeniach jednorazowych oraz cyklicznych, z podziałem na kategorie oraz z wyróżnieniem polecanych wydarzeń kulturalnych czy sportowych.
Wybierz jedną z polecanych imprez, żeby przeczytać informację o wydarzeniu. Slider „Nadchodzące wydarzenia” przesuwa się automatycznie, można także przesuwać go palcem. Wybierz jedną z kategorii, żeby zobaczyć listę dostępnych wydarzeń. Rozwiń kalendarz, żeby wybrać wydarzenia konkretnego dnia. Sortuj wydarzenia wg daty lub odległości od Twojej lokalizacji. Wybierz wydarzenie, że by zapoznać się z informacją o imprezie.
Rozkłady jazdy
W aplikacji dostępny jest również rozkład jazdy autobusów i tramwajów komunikacji miejskiej w Toruniu. Dostępne są linie, przystanki, ceny biletów, wyszukiwanie połączeń.
Przycisk „Ceny biletów” pokazuje aktualną informację na temat cen biletów komunikacji miejskiej w Toruniu. „Kup bilet” – odsyła do zewnętrznej aplikacji, pozwalającej na kupowanie biletów komunikacji miejskie w Toruniu przez komórkę. Jeżeli nie masz tej aplikacji na swoim telefonie system zaproponuje zainstalowanie jej. Jeżeli już ją zainstalowałeś, aplikacja zostanie uruchomiona. „Planer” - pozwala przechowywać w prywatnym schowku ulubione przystanki, linie oraz rozkłady jazdy. Dzięki temu masz szybszy dostęp do informacji na temat autobusów i tramwajów, z których często korzystasz. Przycisk „Taxi” uruchomi listę firm taksówkarskich, które można zamawiać przez telefon.
Tylko w Toruniu
Moduł zawiera listę miejsc lub rzeczy szczególnie charakterystycznych dla Torunia. Tu przeczytasz o Koperniku, Piernikach, Krzyżakach czy symbolach miejskich.
Trasy
Moduł ten zawiera trasy po mieście, głównie obejmujące obszary zabytkowe. W przyszłości znajdą się tu także inne trasy i szlaki piesze i rowerowe, w tym także poza miasto, a także audiprzewodniki.
W dniu uruchomienia dostępne są trasy: Camino de Santiago, Starówka – trasa krótka oraz długa, Mikołaj Kopernik, a także trasa śladami serialu „Lekarze”.
Pamiętaj, że aplikacji można też używać w języku angielskim.
Panoramy
Uruchamia zewnętrzną aplikację – Wirtualny spacer po Toruniu. System zawiera kilkadziesiąt fotograficznych panoram miasta (głownie najważniejszych obiektów zabytkowych), wykonanych w technologii 360 stopni. Wymaga aktywnego połączenia z Internetem.
Pogoda
Zawiera informacje o pogodzie w Toruniu. Dostępne są dwa źródła pogody: serwis All Weather (podstawowe dane pogodowe) oraz Obserwatorium - szczegółowe informacje i obszerny opis pogody na dziś oraz przewidywania na kolejne dni. Dane o pogodzie w Toruniu publikowane w Obserwatorium pochodzą ze stacji pogodowej zlokalizowanej w Toruniu, a temperatura, prędkość wiatru i ciśnienie są podawane "na żywo". Obserwatorium przygotowuje Rafał Maszewski.
Aktualizacja i pomoc
Aktualizacja umożliwia dokonanie aktualizacji treści poszczególnych modułów aplikacji. Można wybrać, które elementy zostaną zaktualizowane. Pamiętaj, że zdjęcia i pliki audio mają duże rozmiary, zajmują miejsce w Twoim telefonie i obciążają łącze internetowe. Z pomocy skorzystać można wybierając ikonę ze znakiem zapytania (na górze, po lewej stronie ekranu głównego).